Czy fizjoterapia jest skuteczną metodą leczenia bólu kręgosłupa?

Opublikowano: 23 czerwca 2023

W ostatnim czasie zauważamy ogromne zmiany w świadomości zdrowotnej naszych pacjentów. Dostrzegają, jak ważnym elementem w leczeniu wielu schorzeń dotyczących kręgosłupa są zabiegi fizjoterapeutyczne. Czy rzeczywiście jest to skuteczna metoda walki z bólem kręgosłupa? 

 Przyczyny bólów kręgosłupa

Silny ból kręgosłupa, zwłaszcza promieniujący do narządów ruchu, może być bardzo uciążliwy i utrudniać nam funkcjonowanie oraz wykonywanie podstawowych, codziennych czynności. U osób młodych najczęściej odpowiedzialny za ten stan jest siedzący tryb życia i mało aktywności ruchowej. Powoduje to osłabienie mięśni i zwiotczenie więzadeł, odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowej postawy. Sprzyja również rozwojowi nieprawidłowości w obrębie odcinka lędźwiowego, piersiowego i szyjnego, wywołujących ból korzeni nerwowych. Inną przyczyną mogą być zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i urazy, które prowadzą do przemieszczania się jądra miażdżystego wewnątrz krążka międzykręgowego, przepukliny kręgosłupa lub ostrego napadu rwy kulszowej. Wśród częstych przyczyn bólu w obrębie kręgosłupa specjaliści wymieniają ponadto chorobę nowotworową, dyskopatię, zerwanie lub naderwanie mięśni oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

Diagnostyka

Bólu pleców nie wolno bagatelizować i czekać aż samoistnie minie. Branie leków przeciwbólowych też nie jest wystarczającym rozwiązaniem zaistniałego stanu. Aby odpowiednio dopasować schemat leczenia a efekt był długotrwały, niezbędna jest prawidłowo przeprowadzona diagnostyka, która pozwoli odnaleźć źródło i miejsce bólu. W tym celu należy udać się do ortopedy lub neurologa, którzy przeprowadzą precyzyjny wywiad i zalecą badania: RTG, MRI, rezonans magnetyczny bądź tomografię. Te działania pozwolą dokładnie ocenić stan pacjenta i stopień dysfunkcji, a następnie umożliwią dobranie odpowiedniej terapii i metod leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Zabiegi fizjoterapeutyczne na ból kręgosłupa 

Zdecydowana większość pacjentów ze schorzeniami kręgosłupa i dolegliwościami bólowymi nie wymaga zabiegu operacyjnego. Przyczyny bólu najczęściej likwidowane są zabiegami fizjoterapeutycznymi, które skutecznie usuwają ból, a ponadto eliminują jego nawroty. Najczęściej są to: terapia manualna, trening medyczny oraz nowoczesne metody fizykoterapii tj. fale radiowe, fale akustyczne, laser wysokoenergetyczny.

Terapia manualna

Terapia manualna polega na manipulacjach, trakcjach stawowych i technikach mięśniowych. Jest metodą wysoce skuteczną przede wszystkim w korygowaniu niewłaściwych ustawień w stawach konkretnego odcinka kręgosłupa. Powoduje zmniejszenie ucisku na nerwy rdzenia kręgowego a tym samym oczekiwane uwolnienie pacjenta od bólu. Jest to całkowicie bezpieczną metodą, pozwalającą na szybki powrót do sprawności, unikając farmakoterapii i jej skutków ubocznych.

Trening medyczny

Trening medyczny to leczenie oparte na wykorzystaniu różnych form ruchu, a jej głównym zadaniem jest przywrócenie bezbolesnej sprawności w obrębie kręgosłupa. Odpowiednio stworzony zestaw ćwiczeń wpływa również na poprawę wydolności organizmu. Stabilizuje mięśnie, rozciąga, uelastycznia oraz wzmacnia.

Fizykoterapia

W pozbyciu się bólów kręgosłupa pomocne są nowatorskie zabiegi fizykoterapii, w których wykorzystuje się fale radiowe bądź akustyczne. W zależności od częstotliwości łagodzą ból, zmniejszają napięcie mięśni, a także działają przeciwzapalnie. Leczenie dolegliwości bólowych warto wspomagać ponadto zabiegami laserem wysokoenergetycznym, który nie naruszając ciągłości skóry, skutecznie oddziałuje na tkanki głębsze w określonej lokalizacji. 

Skuteczność fizjoterapii

Powodzenie i skuteczność leczenia dolegliwości bólowych w dużej mierze zależy od pacjenta — czy dostosuje się do zaleceń terapeuty, zmieni złe nawyki i będzie samodzielnie ćwiczyć w domu. Jeśli tak, jego stan będzie systematycznie ulegać poprawie. Jak szybko będzie to następować, jest oczywiście sprawą indywidualną.

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie w Rudzie Śląskiej rehabilitacją zajmują się fizjoterapeuci z odpowiednimi kwalifikacjami i umiejętnościami, sprawdź szeroką ofertę Gabinetu Rehabilitacji i Terapii Manualnej Fizjo-Kinetic. Przekonaj się, że są to specjaliści, którzy skutecznie i długotrwale pomogą Ci pozbyć się bólu.