Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego dotyczą znacznie ponad połowy naszej populacji. Bywają one dość uciążliwe w życiu codziennym, zwłaszcza ból szczęki podczas jedzenia, ziewania lub szerokiego otwierania ust, a także słyszalne „trzaski stawowe”. Okazuje się, że nie trzeba od razu sięgać po pomoc chirurga. Warto zwrócić się z problemem do fizjoterapeuty, który jest w stanie odpowiednią rehabilitacją stawu skroniowo-żuchwowego zażegnać większość dysfunkcji.
Na czym polega fizjoterapia stawu skroniowo-żuchwowego?
Staw skroniowo-żuchwowy znajduje się pomiędzy dolną szczęką, czyli żuchwą, a czaszką. Składa się z powierzchni stawowych kości skroniowej oraz na żuchwie, torebki i więzadeł stawowych, a także krążka stawowego. W sytuacji wystąpienia dolegliwości w obrębie twarzy, czaszki i wspomnianych stawów skroniowo-żuchwowych oraz nerwów czaszkowych, należy skorzystać z fizjoterapii stawu skroniowo-żuchwowego. Zaproponowany przez fizjoterapeutę program usprawniania stawu będzie miał na celu przywrócenie prawidłowej jego pozycji spoczynkowej, aby odzyskać pełną i bezbolesną ruchomość. Nowatorska metoda terapii manualnej obejmuje badanie, leczenie oraz autoterapię całego systemu stawu skroniowo-żuchwowego. Terapia polega na zastosowaniu specjalistycznych technik manualnych, które przyczynią się do zlikwidowania napięć i mobilizacji stawu. Dzięki temu dojdzie do rozluźnienia i przywrócenia prawidłowego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego i zmniejszy dolegliwości związane z jego dysfunkcją.
Wskazania do rehabilitacji stawu skroniowo-żuchwowego
Podstawowymi objawami, wskazującymi na nieprawidłowości w zakresie stawu skroniowo-żuchwowego są nasilające się bóle szczęki w okolicy uszu, zwłaszcza podczas jedzenia i szerokiego otwierania ust. Może pojawić się również objaw akustyczny, jakim są „trzaski stawowe”. Fizjoterapia stawu skroniowo-żuchwowego jest również wybawieniem w sytuacji ograniczenia lub nadmiernej ruchomości stawu, a także „przeskakiwanie głów żuchwy” a także, gdy pojawiają się coraz częściej bóle mięśniowo-powięziowe i bóle głowy. Rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego jest ponadto pomocna w leczeniu parafazji czyli nocnego mimowolnego zaciskania i zgrzytania zębami (bruksizm) i niekontrolowanego docisku zębów do siebie w ciągu dnia. Nieleczone parafazje mogą powodować bóle głowy, karku, ucha, pleców oraz zaburzenie słuchu i krwawienie dziąseł.
Jeśli zatem występują u ciebie niepokojące objawy, tj.:
-
szumy uszne,
-
zaburzenia słuchu,
-
uczucie wypełnienia ucha,
-
trzaski i przeskakiwanie w czasie otwierania ust,
-
bóle i zawroty głowy,
-
problemy z przełykaniem,
-
problemy z zatokami,
-
bruksizm,
-
przewlekła chrypka i ból gardła,
Nie zwlekaj zbyt długo, tylko udaj się do Gabinetu Rehabilitacji i Terapii Manualnej Fizjo-Kinetic w Rudzie Śląskiej i oddaj się w ręce profesjonalnych fizjoterapeutów. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego pacjenta i jego przypadku, precyzyjną diagnostykę schorzenia, a także staranny dobór właściwej terapii i jej rozplanowanie. Zapraszamy!