Najnowsze wieści
Jakie są najskuteczniejsze sposoby na zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni?
O ciało trzeba dbać! To właśnie od jego sprawności w dużej mierze zależy nasze codzienne funkcjonowanie. Wzmacnianie układu ruchu jest szczególnie zalecane w trakcie leczenia lub po przebytej chorobie wpływającej negatywnie na pracę naszego ciała. Jak zatem sprawić, aby nasze ciało było silniejsze? W jaki sposób powrócić do sprawności np. po kontuzji? Zapraszamy do lektury!
Jakie korzyści przynosi fizjoterapia w leczeniu chorób neurologicznych?
Choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, udary mózgu czy dystrofie mięśniowe, mogą znacząco wpływać na jakość życia pacjentów. W leczeniu tych schorzeń, oprócz farmakoterapii i interwencji chirurgicznych, coraz większe znaczenie ma fizjoterapia. Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten rodzaj terapii? Jakie korzyści przynosi fizjoterapia w leczeniu chorób neurologicznych?
Jakie korzyści przynosi terapia manualna w przypadku urazów sportowych?
Sport to zdrowie, ale niestety, każda aktywność fizyczna niesie ze sobą ryzyko kontuzji. Urazy sportowe mogą dotknąć zarówno profesjonalnych sportowców, jak i amatorów. Na szczęście, dzięki postępom w dziedzinie fizjoterapii, mamy dostęp do rozmaitych metod rehabilitacji, które pomagają wrócić do pełnej sprawności. Jedną z najskuteczniejszych metod jest terapia manualna. Z tego artykułu dowiesz się, jakie korzyści przynosi ta forma terapii w przypadku urazów sportowych oraz jakie urazy można nią leczyć.
Jakie korzyści przynosi terapia manualna w przypadku bólu kręgosłupa?
Ból kręgosłupa jest problemem, który dotyka wielu pacjentów gabinetów fizjoterapii. Długie godziny pracy przed komputerem, stres, złe nawyki postawy, urazy – to tylko niektóre z czynników, które mogą prowadzić do bólów pleców i kręgosłupa. W takich momentach pacjenci poszukują ulgi, a jednym z niezwykle skutecznych rozwiązań może być terapia manualna. Jakie korzyści przynosi ten rodzaj terapii? I dlaczego jest on polecany szczególnie w przypadku bólu kręgosłupa?
Czym różni się fizjoterapia od innych metod rehabilitacji?
Każdemu może przytrafić się wypadek, a jego następstwa mogą być różne. Zdarza się, że kontuzja pojawi się podczas uprawiania Twojego ulubionego sportu. Wówczas skierujesz swoje kroki do lekarza. W zależności od tego, jak poważne są obrażenia, specjalista może zalecić np. rehabilitację, która obejmie pomoc psychologa, ortopedy czy właśnie fizjoterapeuty.
Czy fizjoterapia jest skuteczną metodą leczenia bólu kręgosłupa?
W ostatnim czasie zauważamy ogromne zmiany w świadomości zdrowotnej naszych pacjentów. Dostrzegają, jak ważnym elementem w leczeniu wielu schorzeń dotyczących kręgosłupa są zabiegi fizjoterapeutyczne. Czy rzeczywiście jest to skuteczna metoda walki z bólem kręgosłupa?
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu mięśni i stawów oraz jak je leczyć?
Przeciążenia, urazy i przetrenowanie to jedne z głównych przyczyn powstawania bólu mięśniowo-stawowego. Może to być objaw choroby zwyrodnieniowej lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Leczenie dostosowane jest do przyczyn powstawania bólu i jest to zwykle masaż, fizjoterapia, ale także konieczność stosowania leków przeciwzapalnych. Dowiedz się więcej o przyczynach bólu mięśni i stawów oraz jak się z nimi uporać.
Jakie korzyści przynosi fizjoterapia w leczeniu kontuzji?
W ostatnich latach obserwujemy wzrost popularności sportu, co wiąże się ze zmianami naszej świadomości zdrowotnej. Wiadomo, że regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na wydolność organizmu, zwiększa siłę mięśniową oraz obniża ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Przyjrzyjmy się, jakie korzyści w leczeniu kontuzji przynosi fizjoterapia.
Kiedy rozpocząć fizjoterapię po urazie?
Urazy są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się do gabinetu fizjoterapeutycznego. Wpływ na to ma częstotliwość ich powstawania i nieskuteczność farmakologicznych sposobów leczenia, które w większości przypadków skupiają się na wyeliminowaniu objawów, a nie na objęciu terapią rzeczywistej przyczyny dolegliwości. W społeczeństwie rozpowszechnione jest przekonanie, że jakiekolwiek działania lecznicze mogą zostać podjęte dopiero po upłynięciu kilku dni lub nawet tygodnia od incydentu urazowego. Czy takie postępowanie jest w rzeczywistości słuszne?
Biegaczu! Zapoznaj się z 5 przydatnymi ćwiczeniami na rozgrzewkę, a unikniesz kontuzji!
Niezależnie od tego, czy trenujesz w domu, czy na siłowni, narażony jesteś na różnego rodzaju kontuzje.
Jakie kontuzje najczęściej dotykają osoby uprawiające sport oraz jak ich unikać?