Jakie korzyści przynosi fizjoterapia w leczeniu kontuzji?

Opublikowano: 6 maja 2023

Korzyści płynące z fizjoterapii w leczeniu kontuzji

W ostatnich latach obserwujemy wzrost popularności sportu, co wiąże się ze zmianami naszej świadomości zdrowotnej. Wiadomo, że regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na wydolność organizmu, zwiększa siłę mięśniową oraz obniża ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Jednak aktywność fizyczna niesie za sobą również zwiększone ryzyko kontuzji. Na szczęście współczesna medycyna sportowa radzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi przypadkami. Przyjrzyjmy się, jakie korzyści w leczeniu kontuzji przynosi fizjoterapia.

Rodzaje kontuzji

Wśród osób aktywnych sportowo, kontuzje mogą przybierać różne formy, takie jak naderwanie, zerwanie mięśni, uszkodzenie chrząstek i stawów, skręcenia czy złamania. Niemniej jednak kontuzje mogą zdarzyć się każdemu, niezależnie od aktywności fizycznej – na przykład w wyniku upadku na śliskim chodniku lub skręcenia nogi na krawężniku. W przypadku kontuzji pierwszym krokiem powinno być skierowanie się do ortopedy, który udzieli pierwszej pomocy, zwłaszcza diagnostycznej.

Rola fizjoterapii w leczeniu kontuzji

Fizjoterapia odgrywa istotną rolę w leczeniu kontuzji oraz w szybkim powrocie do zdrowia. Pomaga odzyskać odpowiednią elastyczność i powrót siły mięśniowej. Fizjoterapia uczy także nasze ciało, jak funkcjonować po doświadczeniu kontuzji. W sytuacji, gdy kończyna zostaje unieruchomiona, konieczne jest dostosowanie się do aktualnych możliwości ruchowych, zarówno podczas unieruchomienia, jak i po jego zdjęciu, dążąc do powrotu do stanu sprzed kontuzji.

Techniki stosowane w trakcie terapii

Fizjoterapia stanowi kluczowy element w procesie leczenia kontuzji, umożliwiając powrót do pełnej sprawności i aktywności fizycznej. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznych metod fizjoterapeutycznych oraz wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego. W gabinecie fizjoterapii Fizjo-kinetic w Rudzie Śląskiej program leczenia jest zawsze dostosowany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Bierzemy pod uwagę również rodzaj uszkodzenia i etap rekonwalescencji. Terapia często łączy różne formy indywidualnej terapii manualnej z ćwiczeniami, mając na celu szybki powrót do sprawności.

Czas trwania procesu leczenia

Czas potrzebny na leczenie i powrót do pełnej sprawności po kontuzji zależy od rodzaju urazu oraz intensywności rehabilitacji. Może to potrwać od zaledwie dwóch tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Ważne jest staranne zaplanowanie całego procesu leczenia, ponieważ pośpiech może stanowić przeszkodę na drodze do sukcesu. Również kluczowe jest zaangażowanie oraz kompetencje fizjoterapeutów. Dlatego warto korzystać z usług gabinetów, w których pracują wyspecjalizowani eksperci, całkowicie oddani swoim pacjentom.